Sanofi
Facebook Twitter Instagram Youtube

İlham Alın Merve

Başarı hikayelerini duyduğumuz internet girişimlerinden biri de Merve’nin online kurye sistemi.

Kendi işini kurmaya nasıl karar verdin?

Bu kararı bir gecede verdim diyemem ama bu kararı verme noktasına gelene kadar oldukça uzun ve zor bir süreçten geçtiğimi söyleyebilirim. İşletme fakültesinden mezun olduktan sonra birçok farklı sektörde çalışma imkanı buldum. Gıda, bankacılık, teknoloji gibi sektörlerde çalıştım. Hiçbiri kötüydü diyemem fakat çalıştığım pozisyon ve bulunduğum endüstride kariyerimi devam ettirmek konusunda sürekli kaygım vardı. Arkadaşlarımın büyük kısmı işe ilk başladıkları şirketlerde çalışma hayatlarını sürdürürken ben sürekli bir yerden bir yere geçip duruyordum. Sanki hep bir şeyler eksikti. Hayal kurmayı hep çok sevdim ve kurduğum hayallerde kendime ait bir dünya kurmayı hep çok istedim.

 

Bir yandan da internetin hayatımıza bu denli girdiği bir zamanda bir yerlerde yakalanması gereken fırsatlar olduğunun farkındaydım, sanki dışarıda bir yerlerde beni bekleyen bir şey vardı. Üniversiteden arkadaşlarımla toplandığımız bir akşam bu fikirlerimden bahsettim, onlar da çok heyecanlandılar ve birlikte internet üzerinden yapılabilecek bir girişim yapmaya karar verdik.

Ne gibi zorluklarla karşılaştın?

Maddi kısım tabii ki karşımıza çıkan ilk zorluktu, hepimiz bir yolunu bulduk ve ihtiyacımız olan sermayeyi toparladık. Aslında en basiti de buymuş meğersem. Internet üzerinden bir şeyler yapmak istiyorsanız internet kullanıcılarının tüm davranışlarına hakim olmanız, sürekli araştırmanız ve bu kadar hızlı bir şekilde ilerleyen teknolojik gelişmelere de hızlıca adapte olmanız gerekiyor. Bir yandan da yeni bir girişim olarak kendinizi ispat etmeniz gerek, hata yapmak gibi bir lüksünüz olduğunu düşünüyorsunuz, hayır öyle bir lüksünüz de yok. Tabii böyle bir süreç sürekli bir şekilde çalışmayı gerektiriyor, gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz gerektiğinde hayatınızdan ödün vererek kendinize çalışabilecek ek zamanlar yaratıyorsunuz ve en önemlisi de derin bir nefes alıp kendinize ve ortaklarınıza güvenerek sürekli pozitif kalmaya çalışmanız gerekiyor. Kendinizle yarışıyorsunuz diyebilirim ve bence insanın karşılaşabileceği en büyük zorluk kendi sınırları. Bu sınırları ileriye taşımak, geliştirmek ise bu süreçlerde ne kadar dinamik davrandığınızla doğru orantılı bir durum.

İşinle ilgili sana ilham veren şeyler neler?

Yapı olarak her zaman kafasına koyduğunu yapan, tuttuğunu koparan biriyim diyebilirim. Bu işi yapmak istiyorum diyene kadar epey bir zaman geçti ve hep başkalarının başarı hikayelerini okuyordum. Onlar yapabildiyse ben de yapabilirim dedim kendi kendime.

Vereceğin tek bir tavsiye olsa ne olurdu?

Hayallerinizin peşini bırakmayın, bir gün o hayallerinize kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hikayeniz için teşekkürler!

Hikayen başarıyla kaydedilmiştir, bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Teşekkürler
Pharmaton® Ekibi

Anasayfaya dön
HİKAYENİZİ ANLATIN

Aşağidaki formu doldurun ve Pharmaton® ekibine iletin

Bize kendinizi anlatın.

Bu hikayeyi göndererek içeriğinin adapte edilip Pharmaton® internet sitesinde yayınlanamsını onaylıyorum.
ZORUNLU ALAN