Sanofi
Facebook Twitter Instagram Youtube

İlham Alın Serap

İnsanlar maraton koşucularını genç yaşlarında ve fit insanlar sanıyor. Sanılanın aksine Serap 53 yaşında ve üniversitede profesör olarak ders veriyor ve maraton koşmak onun sonradan keşfettiği bir tutku olmuş.

53 yaşında maraton koşmak nasıl bir duygu?

"Hiçbir zaman düzenli egzersiz yapan biri değildim. Hem okumak hem de çalışmak zorunda kaldığım için egzersiz yapmaya ayıracak ne halim ne de fazladan vaktim de olmuyordu. Sabah işe giderken yol kenarında koşanları ya da televizyonda maratoncuları gördüğümde içimden ne kadar şanslılar diye o insanlara hep özenirdim. Hele maratoncular, bitiş çizgisini ilk geçen olmak nasıl büyük bir heyecandır acaba diye hep merak ettim. Yaklaşık 5 yıl önce kendime biraz daha vakit ayırabileceğimi ve o hep özendiğim sabah koşusu insanlar gibi koşuya vakit ayırabileceğimi fark ettim ve sabahları koşmaya başladım. Sanırım uzun yıllar boyunca sabahları koşanları görmek beni oldukça motive etmiş olacak ki çok disipli bir şekilde egzersiz yapmaya başladım. Şehir maratonlarının ilanlarını gördüğümde ise katılmaya karar verdim ve ilk maratonuma katıldım. Bitiş çizgisini ilk geçen ben olamadım ama o yarışa dahil olmak ve o mesafeyi koşabilmek dünyanın en tepesinde olmak gibiydi. O günden beri hergün düzenli olarak koşuyorum.

Sana ilham veren şeyler neler?

Her maraton büyük bir meydan okuma aslında. Koşarken hem fiziksel hem de zihinsel olarak dirençli olmanız ve sahip olduğunuz enerjiyi dengeli bir biçimde kullanmanız gerekiyor. İşte her maraton sonrası bu büyük meydan okumaya karşılık verebilmek ve başarmak asıl koşmamı sağlayan şey. Haftalar boyu egzersiz yapmak, hazırlanmak ve bunun karşılığını almak bambaşka bir duygu.

Vereceğin tek bir tavsiye olsa ne olurdu?

Kim ne derse desin hiçbir şey için yaşlı değilsin, denemekten vazgeçme! HER YAŞTA MÜMKÜN!

Hikayeniz için teşekkürler!

Hikayen başarıyla kaydedilmiştir, bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Teşekkürler
Pharmaton® Ekibi

Anasayfaya dön
HİKAYENİZİ ANLATIN

Aşağidaki formu doldurun ve Pharmaton® ekibine iletin

Bize kendinizi anlatın.

Bu hikayeyi göndererek içeriğinin adapte edilip Pharmaton® internet sitesinde yayınlanamsını onaylıyorum.
ZORUNLU ALAN