Sanofi
Facebook Twitter Instagram Youtube

İlham Alın Burak

Çalıştığın işi bırakıp hayallerinin peşinden koşmaya karar vermek heyecan verici olduğu kadar aynı zamanda cesaret isteyen bir şey. Zihinsel olarak disiplinli ve güçlü olmak gerekiyor. Burak’ın deneyimi ise bu konuda ideal bir örnek.

 

Meslek hayatına nasıl atıldın ve psikolog olmak nasıl bir meslek bize biraz bahseder misin?

Üniversiteye girmeden önce de psikolojiyle ilgileniyordum, insan psikolojisi hep ilgimi çeken bir konu olmuştu. 2001 yılında mezun oldum ve iş bulmakta çok zorlandım, bir psikoloji mezunu olarak iş bulmak oldukça zor çünkü kimse deneyimsiz bir psikoloğu işe almak istemez. Kendi muayenehanemi açmak için de çok erkendi ve sonunda bir hastahanede iş bulup çalışmaya başladım. 3 yıl boyunca çalıştım, sayısız ve birbirinden farklı vaka gördüm diyebilirim. O ilgimi çeken insan psikolojisi ve insanlara yardım etme isteğim gitgide daha da güçlendi. Tabii yoğun çalışıyordum, zaten işiniz insanları dinlemek ve onlara içerisinde bulundukları durumla ilgili yol göstermek. Başkaları adına düşünmek de diyebiliriz bu duruma. Özetle, çok ama çok yorucu bir meslek diyebilirim özellikle zihinsel anlamda sınırlarınızı zorlamanız gereken bir meslek.

Hiç bırakmayı düşündüğün oldu mu?

"Hiç düşünmedim, demiştim ya üniversiteye girmeden önce insan psikolojisi ilgimi çeken bir konuydu. Tabii bunu bir psikolog olarak icra etmek başka bir konu. Uğraştığınız şey insanların zihni, sürekli farklı hikayeler ve sürekli farklı hikayelerle ilgili düşünceler. Her insan bir bulmaca ve sizin işiniz bu bulmacayı çözmek ve çözümü mantıklı bir dille kişiye iletmek. Açık söylemek gerekirse sevmeden yapılacak bir iş değil hatta bunu bir iş olarak görmek bence yanlış, insanlara yardım etmek, onlara yol göstermek çok daha muazzam bir his.

"Başarısız olmak benim kabul edebileceğim bir şey değil"

Bu nasıl bir duygu?

Bir keresinde sadece yardım etmekte güçlük çektiğim bir hastam olmuştu. Ne yaparsam yapayım durumu doğru analiz edemiyordum ya da doğru çıkarımı bir türlü yapamıyordum. Zaman kaybetmek, başarısız olmak benim kabul edebileceğim bir şey değil bu bir seçenek olamazdı. Tüm seans notlarımı çıkarmıştım, detaylı not tutarım her nokta ve virgül arkasında bir cevap bulabilirsiniz… Tekrar tekrar seansları okumak dinlemek… Başkaları adına düşünmek gibi bir sorumluluğunuz var. Bütün notları defalarca okudum, sonunda durumu doğru bir şekilde tespit edip doğru çözümü kendisine önermiştim. Artık görüşmüyoruz, anladığım kadarıyla ihtiyacı olan desteği kendisine verebildim. O an bıraksaydım bu mesleği bırakırdım diye düşünüyorum ama dediğim gibi bu bir seçenek olamazdı.

İnsanlara verecek bir tavsiyen olsa bu tavsiye ne olurdu?

Sevdiğiniz şeyi keşfetmek için çabalayın ve o şey ne ise hayatınızı onu şekillendirmekle çabalayın. Bahsettiğim şey tamamen insanın kendisiyle alakalı yaşadığı bir meydan okuma durumu. Bunu başaran herkesin yaşadığı hayattan daha fazla haz alacağını söyleyebilirim.

Hikayeniz için teşekkürler!

Hikayen başarıyla kaydedilmiştir, bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Teşekkürler
Pharmaton® Ekibi

Anasayfaya dön
HİKAYENİZİ ANLATIN

Aşağidaki formu doldurun ve Pharmaton® ekibine iletin

Bize kendinizi anlatın.

Bu hikayeyi göndererek içeriğinin adapte edilip Pharmaton® internet sitesinde yayınlanamsını onaylıyorum.
ZORUNLU ALAN