mineral

C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Diğer vitamin ve mineraller gibi besinler yoluyla vücuda alınır. En çok meyve ve sebzelerde bulunan C vitaminin besinler yoluyla yeterli miktarda alınamaması hâlinde besin takviyeleriyle de alınması mümkündür. C vitamini; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, zararlı moleküllerle savaşma, kolajen üretimi ve protein sentezi gibi önemli vücut fonksiyonlarında görev alır. Suda çözünen C vitaminin fazlası vücutta depolanmaz, günlük olarak dışardan alınması gerekir.

C Vitamini Nedir?

C vitamini vücutta en etkili vitaminler arasında yer alır. İnsan vücudu C vitaminini sentezleyemediği için dışarıdan besinler ya da takviyeler yoluyla alınması gerekmektedir. C vitamini; vücut dokularının oluşması, büyümesi ve onarılması için gerekli bir vitamindir. Bağışıklık sisteminin normal işleyişine katkıda bulunur. Aynı zamanda antioksidan özelliği olan C vitamini, bu özelliği sayesinde vücutta birikmesi sonucu hastalıklara neden olabilecek zararlı moleküllerle savaşmada da rol oynar.

C vitamini, vücuda alınması oldukça kolay olan bir vitamindir. Pek çok meyve ve sebzede bulunur. Beslenmesine bol miktarda meyve ve sebze dahil eden kişilerde C vitamini genellikle ideal düzeyde görülür. Çeşitli sebeplerle yeterli meyve ve sebze tüketemeyen kişilerin ise takviye yoluyla C vitamini alması önerilir.

Beslenme yoluyla vücuda yeterli miktarda C vitamini alınabilmesi için, günde ortalama 5 porsiyon çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesi önerilir. Bu beslenme biçimi, vücudun ihtiyaç duyduğu diğer vitamin ve minerallerin alımı için de gereklidir. C vitamini içeren meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca çiğ ya da az pişmiş olarak tüketilmesi önerilmektedir; bu besinler, yüksek sıcaklıklarda içeriğindeki C vitamininin bir kısmını kaybedebilirler.

C Vitamini Faydaları Nelerdir? 

C vitamini tüm vücut dokularının gelişimi ve onarımı için hayati öneme sahip bir vitamindir. Demir emilimini artırmasıyla beraber; kan damarları, kemikler, kıkırdaklar, diş ve diş etleri ve cildin sağlığının korunması için gerekli olan kolajenin üretilmesinde rol alır.

C vitamini, ayrıca vücudu serbest radikallerin (zararlı moleküllerin) etkilerine karşı koruyan önemli bir antioksidandır. C vitamini kendi başına bir antioksidan olarak hareket etmenin yanı sıra diğer antioksidanların sağlıklı çalışmasına da katkıda bulunur. 

Emilimi diğer vitamin ve minerallere göre daha kolay olan C vitamini, takviyeler ve besinlerden hızlıca emilir. Demir içeren besinlerle birlikte alındığında ise demir emilimini artırır. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Cildin ve bağ dokunun önemli bir bileşeni olan kolajen, yaşlanma karşıtı etkilere sahip olmanın yanı sıra yaraların iyileşmesinde de büyük rol oynar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun kolajen üretimi kapasitesi azaldığından, yaraların iyileşmesi zorlaşır ve cilt esnekliğini ve canlılığını kaybeder. Bu dönemde yeterli miktarda C vitamini almak daha da önem kazanır.

C vitamini, soğuk algınlığına karşı iyileştirici özelliğe sahip değildir. Ancak, soğuk algınlığına bağlı gelişen belirtilerin şiddetinin azalmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemine destek olarak vücudun bakteri ve virüslerle savaşmasını kolaylaştırır.

C vitamini, aynı zamanda yoğun egzersiz sırasında ve sonrasında bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olarak yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına da katkı sağlar.

C Vitamini Eksiklik Belirtileri Nelerdir?

C vitamini vücutta depolanamadığı ve üretilemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. C vitamini eksikliği, hastalıklara doğrudan neden olmasa da C vitaminin aktif olarak görev aldığı süreçlerde aksamalara yol açabilir. 300 mg’dan düşük C vitamini değerleri, C vitamini eksikliğine işaret eder.

C vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri bitkinlik, anemi, kanama ve morarma ve diş eti problemleri olarak sayılabilir. Bu belirtiler gözlemlendiği takdirde, C vitamini içeren besinlerin beslenme düzenine katılması veya C vitamini takviyesi alınması gereklidir.

C Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Toplumun bazı kesimleri C vitamini eksikliğine diğerlerinden daha yatkındır. Bunların başında sigara kullananlar ve pasif içiciler gelir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi gereken dönemde inek sütü ile beslenmesi de C vitamini eksikliğine yol açabilir. Bunun sebebi, inek sütünde oldukça az miktarda C vitamini bulunması ve sütün kaynatılması ile birlikte bu vitaminin kaybolmasıdır. 

Tek tip besinlerle beslenen kişilerde de C vitamini eksikliği gelişebilir. Özellikle beslenmesine meyve ve sebzeleri dahil etmeyen kişiler, yeterli miktarda C vitamini almakta zorluk çekebilir. Stres de vücuttaki C vitamini seviyesini etkileyen diğer bir faktördür. Diğer taraftan, yeterli ve dengeli beslenmeye rağmen çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına sahip kişilerde emilim problemlerine bağlı olarak C vitamini eksikliği gelişebilmektedir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini pek çok meyve ve sebzede doğal olarak bulunur. Özellikle narenciye meyveler bunların başında gelir. C vitamini yönünden zengin diğer besinler arasında; kırmızı ve yeşil biber, portakal, kivi, brokoli, kırmızı lahana ve domates sayılabilir. Patates, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve çilekte de C vitamini bulunur.

C vitamini içeren besinler uzun süre açıkta bırakıldığında ya da uzun süre pişirildiğinde vitamin değerlerini kaybedebilir. Bu sebeple, beslenme yoluyla C vitaminini alabilmek için meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca taze ve çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Sebzelerdeki vitamin değerlerini korumak için buharda haşlama yöntemi kullanılabilir.

C Vitamini İçeren Pharmaton® Ürünleri ile Bağışıklık Sisteminize Destek Olun

Pharmaton® Vitality, Pharmaton® Essential Women, Pharmaton® Essential Men ve Pharmaton® 50+, içeriğinde C vitamini bulunan takviye ürünlerdir. Her bir Pharmaton® besin takviyesi, hedef tüketici kitlesinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiştir ve uygun dozda C vitamini içerir.

Pharmaton® Vitality ® Kapsül

Pharmaton® Vitality® kapsül, içeriğindeki Ginseng G115®, multivitamin ve mineraller ile günlük ihtiyaç duyulan ekstra enerji oluşumunu destekler; zihinsel ve fiziksel performansın, konsantrasyonun korunmasına yardımcı olur. İçeriğinde C vitamini de bulunmaktadır.

Pharmaton® Essential Women

Pharmaton® Essential Women, kadınların günlük kullanımına uygundur. C vitamini içeren Pharmaton® Essential Women; günlük temel besin ihtiyaçlarına ve enerji oluşumuna katkıda bulunur. Bağışıklığı destekler. Sağlıklı saç, tırnak ve cilt oluşumunun korunmasına yardımcı olur.

Pharmaton® Essential Men

Pharmaton® Essential Men, erkeklerin günlük kullanımına uygun olan bir multivitamin ve mineral takviyesidir. İçerdiği C vitamini ile günlük temel besin ihtiyaçlarına ve enerji oluşumuna katkıda bulunur. Bağışıklığı destekler. Kas fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.

Pharmaton® 50+ formları

Pharmaton® 50+, içerdiği 8 vitamin, 4 mineral ve Omega 3 ile 50 yaş üstü kişilerin temel besin ihtiyaçlarını karşılar, günlük fiziksel ve zihinsel enerji oluşumuna katkıda bulunur. Aynı zamanda normal kalp ve beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekleyen Pharmaton® 50+, normal görme yetisine de katkıda bulunur.

Yayınlama Tarihi: 2023-03-27
Son güncellenme Tarihi: 2023-03-27

Referanslar

Nereden Satın Alabilirim?

Pharmaton®’u eczanelerden satın alabilirsiniz.

Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.

Eczane bul