mineral

Multivitamin Nedir?

Dünyada en çok kullanılan besin takviyeleri arasında yer alan multivitaminler, birden fazla vitamin, mineral ve eser elementleri içeren vitamin takviyeleridir. Çeşitli form ve dozajlarda tüketicinin kullanımına sunulan multivitamin takviyeleri; A, B, D, E ve K gibi vitaminlerle birlikte, vücut sağlığını korumaya yardımcı mineral ve eser elementlerin çeşitli kombinasyonlarını içerir. Multivitamin içerikleri multivitaminin formu ve hedef tüketiciye göre farklılık gösterir. Multivitaminler; tablet, kapsül, çiğneme tableti, toz ya da sıvı halde olabilir.

Multivitaminlerin İçeriğinde Neler Vardır?

İnsan sağlığını korumaya yardımcı olan ve dışarıdan aldığımız ondan fazla vitamin ve mineral çeşidi bulunur. Bu vitamin ve mineraller; cilt bariyerinin güçlendirilmesinden sindirime, bağışıklık sisteminin desteklenmesinden vücuttaki çeşitli enzimlerin üretimine kadar pek çok sürece katkıda bulunur. Aynı zamanda, yetişkinlerde üreme fonksiyonlarının düzgün çalışması ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Kemik ve kas sistemlerinin sağlığının korunmasına yardımcı olan multivitaminler çocuklarda büyümeye katkıda bulunur. Multivitamin takviyeleri tüm bu süreçlerde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri çeşitli kombinasyonlarla sunar. Bazı multivitamin takviyelerinin içerisinde amino asitler ve yağ asitleri de bulunur.

Multivitaminler, genellikle kemik sağlığına katkıda bulunan kalsiyum; bağışıklık sistemi ve kemik yapısını destekleyen D vitamini; bağışıklığa ek olarak saç ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olan C vitamini ve çoğu vücut fonksiyonunun yerine getirilmesine katkıda bulunan çinko ve kas sağlığının korunmasına yardımcı olan magnezyumun yanı sıra, vücudun enerji seviyesini dengeleyen ve sinir sistemine destek olan tiamin, riboflavin, niasin, folik asit, biyotin, B6 ve B12 vitaminlerinden oluşan B kompleks vitaminleri ve antioksidan özellikli selenyum gibi pek çok vitamin, mineral ve eser elementleri içerir. Bazı multivitamin takviyeleri aynı zamanda vücudun kendi üretemediği ancak hücre duvarından göz ve beyin fonksiyonlarına kadar pek çok organ ve dokuya katkıda bulunan Omega 3 yağ asitlerini (ALA, DHA, EPA) içerir.

Multivitamin takviyelerinin bu kadar çeşitlilik göstermesi nedeniyle her tüketicinin kendisine uygun vitamin ve mineral kombinasyonunu bulması önemlidir. Bu nedenle, kişiye özel, doz ayarı yapılmış ve güvenilir multivitamin takviyelerinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Multivitamin Faydaları Nelerdir?

Multivitaminlerin faydaları takviyelerin içerdiği vitamin, mineral ve yağ asidi kombinasyonlarına göre farklılık gösterir. Her bireyin yaş, cinsiyet, hayat tarzı ve fiziksel özelliklerine göre günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineral oranı farklıdır. Dolayısıyla, tüketicilerin bu unsurları göz önünde bulundurarak multivitamin takviyesi tercih etmesi önerilir.

Vücut fonksiyonlarının işleyişinde önemli bir yere sahip olan vitamin ve mineraller; enerji metabolizmasının oluşumu, kandaki kolesterol seviyelerinin dengelenmesi, sindirim sisteminin işleyişi, kas, kemik ve diş sağlığı, üreme sistemi, cilt, saç ve tırnak sağlığının korunması, karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesi ve beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, kalp ve damar sağlığıyla birlikte, görme ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarının işleyişine katkıda bulunur. Doğru kombinasyon ve uygun dozda alınan multivitamin takviyeleri; gündelik hayatta ihtiyaç duyulan fiziksel ve zihinsel enerjinin sağlanmasına yardımcı olarak motivasyon ve konstrasyonun artırılması ve duygu-durumunun dengelenmesine katkıda bulunur.

Pharmaton® Vitality ® Kapsül, Pharmaton® Essential Women, Pharmaton® Essential Men, Pharmaton® 50+ formları multivitamin içeriyor.

Pharmaton® Vitality ® Kapsül 

Pharmaton® Vitality ® Kapsül formu; fiziksel ve zihinsel desteğe ihtiyaç duyulduğu durumlarda vücudun enerji metabolizması ve zihinsel fonksiyonların çalışmasına katkıda bulunur. 30,60 ve 100 olmak üzere üç formu bulunan bu kapsül formlar, etkinliği klinik olarak kanıtlanmış Ginseng G115®, 11 vitamin ve 6 mineral içerir. Günde 1 tablet Pharmaton® Vitality ® Kapsül vücuda destek olmanın yanı sıra, gündelik hayatın yoğun temposunda ihtiyaç duyulan ekstra enerji oluşumunu destekler. Aynı zamanda, zihinsel ve fiziksel performansla birlikte konsantrasyonun korunmasına yardımcı olur.

Pharmaton® Essential Women

Pharmaton® Essential Women,içeriğinde 12 vitamin ve 6 mineral bulunur. Pharmaton Essential Women; içeriğinde öne çıkan biyotin, demir ve çinko ile kadınların günlük temel besin ihtiyaçlarına ve enerji oluşumuna katkıda bulunur.

Pharmaton® Essential Men 

Pharmaton® Essential Men; serideki diğer ürünler gibi kişilerin özel ihtiyaçlarına göre formüle edilmiş olan bir multivitamin ve mineral takviyesidir. İçeriğinde 12 vitamin ve 6 mineral bulunur. Pharmaton Essential Men; içeriğinde öne çıkan D vitamini, magnezyum ve çinko ile erkeklerin günlük temel besin ihtiyaçlarına ve enerji oluşumuna katkıda bulunur. Bağışıklığı destekler. Kas fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.

Pharmaton® 50+

Pharmaton® 50+ formu, 50 yaş üstü kişilerin vücut fonksiyonlarının normal çalışmasına katkıda bulunur. 8 Vitamin, 6 mineral ve Omega 3 ile temel besin ihtiyaçlarını karşılar, günlük fiziksel ve zihinsel enerji oluşumuna katkıda bulunur. İçerisinde bulunan 8 vitamin ve 4 minerale ek olarak, zihinsel fonksiyonları destekleyen ve normal görme yetisine katkıda bulunan DHA ve EPA Omega 3 yağ asitlerini içerir.

Pharmaton® Ürünlerini kimler kullanabilir?

Pharmaton® Vitality ® Kapsül formu

Pharmaton® Vitality ® Kapsül, yetişkinlerin kullanımı için geliştirilmiş bir besin takviyesidir. 18 yaşından büyük kişilerin kullanımı için uygundur. Yoğun ve stresli bir tempoya sahip, aktif yaşayan, konsantrasyon ve zindelik arayan herkesin kullanımına uygundur.

Pharmaton® Essential Women

Pharmaton® Essential Women; dengesiz ve düzensiz beslenen, saç, cilt ve tırnak sağlığına katkıda bulunmak isteyen, vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyan, diyet yapan ve bağışıklığını desteklemek isteyen kadınların kullanımı için özel olarak geliştirilmiştir. 

Pharmaton® Essential Men

Pharmaton® Essential Men; dengesiz ve düzensiz beslenen, diyet yapan, vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyan ve bağışıklık sistemini desteklemek isteyen erkekler tarafından kullanılabilir. 

Pharmaton® 50+

Pharmaton® 50+ formu; multivitamin, mineral ve Omega 3 içeriği ile 50 yaş üstü kişilerin günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri ile bağışıklık sistemi ve günlük fiziksel ve zihinsel enerji oluşumuna katkıda bulunur. Bu form, 50 yaş üstü herkesin kullanımına uygundur. Aynı zamanda, kalp-beyin fonksiyonlarını desteklemek isteyen kişilerin kullanımına uygundur.

Pharmaton® Ürünlerinin Faydaları Nelerdir? 

Pharmaton® Vitality ® Kapsül formu

Pharmaton® Vitality ® Kapsül içerisinde bulunan 11 vitamin, 6 mineral ve Panax Ginseng G115® ile vücudun enerji metabolizmasına katkıda bulunur, zihinsel ve fiziksel performansı destekler, konsantrasyon ve dayanıklılığın artırılmasına katkı sağlar. Her gün daha fazlasını başarmak ve gün boyu kişinin kendisinin en iyi versiyonu olmak için ihtiyaç duyulan günlük ekstra zihinsel ve fiziksel enerjinin sağlanmasına katkıda bulunur.

Pharmaton® Essential Women

Pharmaton® Essential Women daha güçlü saçlar, daha sağlıklı bir cilt bariyeri ve sağlıklı uzayan tırnakların oluşumuna yardımcı olan biyotin ve B kompleks vitaminlerini içerir. Aynı zamanda, kadınların günlük olarak ihtiyaç duydukları temel besin ihtiyaçları ve enerji oluşumuna katkıda bulunur.. Bağışıklığı destekler. Ayrıca; Sağlıklı saç, tırnak ve cilt oluşumunun korunmasına yardımcı olur.

Pharmaton® Essential Men

Pharmaton® Essential Men; içerisinde bulunan magnezyum ve D, B kompleks vitaminleri ile enerji metabolizması ve bağışıklığa katkıda bulunur. Kas fonksiyonlarına destek olarak günlük enerji verir. Aynı zamanda, bağışıklığı destekler ve günlük temel besin ihtiyaçlarına katkıda bulunur.

Pharmaton® 50+

Multivitamin, mineral ve Omega 3 içeriği ile 50 yaş üstü kişilerin zihinsel ve fiziksel fonksiyonlarına destek olan Pharmaton® 50+ formları, aynı zamanda 50 yaş üstü kişilerin zamana meydan okumak ve hayatını sağlıklı ve dolu dolu yaşamaya devam etmesi için normal kalp ve beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekler ve günlük enerji oluşumuna yardımcı olur. Bunun yanı sıra, normal görme yetisine katkıda bulunur. Aynı zamanda, normal kalp ve beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekler.

Pharmaton® Ürünleri nasıl kullanılır?

Pharmaton® Vitality ® Kapsül formu

Pharmaton® Vitality ® Kapsül günde bir adet kapsül şeklinde kullanılır. Sabahları tok karnına alınması önerilir. Kapsüllerin bütün halde bir miktar su ile yutulması tavsiye edilir. Bu kapsül formuna 3-4 aylık düzenli kullanım sonrasında 1-2 haftalık ara verilmesi gerekir. 

Pharmaton® Essential Women

Pharmaton® Essential Women, günde 1 adet kullanılması önerilen bir multivitamin takviyesidir. Sabahları tok karnına bir miktar su ile alınır. Kadınların gündelik gereksinimleri düşünülerek geliştirilmiştir.

Pharmaton® Essential Men

Pharmaton® Essential Men günde bir adet kullanılmalıdır. Sabahları tok karnına bir miktar su ile birlikte alınır. Erkeklerin gündelik gereksinimleri düşünülerek geliştirilmiştir.

Pharmaton® 50+ 

Pharmaton® 50+ formunun günde bir adet kullanılması önerilir. 50 yaş üstü kişilerin gündelik ihtiyaçları düşünülerek geliştirilmiştir. Kapsül formunda tüketiciye sunulan Pharmaton 50+ formunun bir miktar su ile sabahları tok karnına alınması tavsiye edilir.

Referanslar

Nereden Satın Alabilirim?

Pharmaton®’u eczanelerden satın alabilirsiniz.

Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.

Eczane bul