mineral

Suda Eriyen Vitaminler Nelerdir?

Vitaminler canlıların temel bileşenlerinden olup canlıların vücudunda düzenleyici olarak görev alırlar. Bitkiler ihtiyaç duydukları vitaminleri üretebilir, ancak  insan vücudu vitaminleri kendiliğinden üretemez, bu nedenle de hayatın devamlılığı için gerekli olan vitaminleri hayvansal ve bitkisel besinler yoluyla almak zorundadır. Vitaminler çözünürlüklerine göre suda çözünen ve yağda çözünen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılırlar. C vitamini ve B grubu olarak adlandırılan B1(Tiamin ), B2 (Riboflavin), B3 (Niasin), B5 (Pantotenik Asit), B6 (Piridoksin), B7 (Biotin), B12 (Kobalamin) suda çözünen vitaminlerdendir. Suda çözünen vitaminler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için sayfamızı ziyaret ediniz.

B1 Vitamini (Tiamin)

B vitaminleri büyüme, gelişme ve vücudun diğer fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Daha önceleri B vitamini tek bir vitamin olarak düşünülüyordu, ancak yapılan çalışmalarla birlikte bu vitaminlerin aynı besin kaynaklarında bulunmasına rağmen kimyasal yapılarının farklı oldukları anlaşıldı. B grubu vitaminlerinden B1 vitamini beslenme bilimindeki adıyla Tiamin suda çözünen vitaminlerdendir. İlk keşfedilen B vitamini olduğu için B1 vitamini olarak adlandırılmıştır. Tiamin suda eriyen ve insan vücudunda depolanmayan bir vitamindir.

B1 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B1 vitamini eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir, bu nedenle vücudumuzda üretilemeyen ve depolanamayan B1 vitaminine günlük beslenme programımız içerisinde yer vermek oldukça önemlidir. Bu durumda B1 vitamini içeren gıdalardan da bahsetmek faydalı olacaktır. B1 vitamini ceviz, fındık, yumurta, koyun eti, süt, sığır eti, bira mayası, mercimek, nohut, kepekli tahıllar gibi yiyeceklerde bulunur.

B1 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

B1 vitamini eksikliği durumunda;

B2 Vitamini  (Riboflavin)

Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini suda çözünen vitaminlerdendir, vücutta üretilmez ve depolanmaz, fazlası böbrek tarafından süzülerek atılır bu nedenle günlük olarak alınması gereklidir.

B2 vitamini Faydaları Nelerdir?

B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Et ve süt ürünleri, fındık, soya fasulyesi, havuç, ıspanak, kuşkonmaz,mercimek ve muz B2 vitamini açısından zengin besinlerdendir.

B2 Vitamini Eksikliğinde Ne olur?

B2 vitamini eksikliği durumunda  ;

gibi sağlık sorunları görülebilir.

B3 Vitamini (Niasin)

B3 vitamini diğer adıyla Niasin suda çözünen, B kompleks vitaminlerinden bir  tanesidir.

Diğer B grubu vitaminleri gibi B3 vitaminini de sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için oldukça önemlidir.

B3 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B3 vitamini yeterli düzeyde alındığında vücudun pek çok işlevini yerine getirmesine yardımcı olur. B3 vitaminin faydaları;

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B2 vitamini içeren pek çok gıda aynı zamanda B3 vitamini de içerir. B3 bakımından zengin olan yiyecekler; ciğer, bira mayası, susam, yer fıstığı, bulgur, mercimek, yumurta gibi besinlerdir.

B3 Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

Düzenli beslenen kişilerde B3 vitamini eksikliğine nadir rastlanır.

B3 vitamini eksikliği durumunda;

B5 Vitamini (Pantotenik Asit)

Suda çözünen vitaminlerden B5 vitamini beslenme bilimindeki adıyla Pantotenik Asit  doğada oldukça yaygın olarak bulunur. Isıya dayanıklı olmadığı için pişirme esnasında yiyeceklerde bulunan B5 vitamini pişirme suyuna geçer, bu nedenle yiyeceklerin pişirme sularını da değerlendirmek gerekir.  Günlük hayatta tükettiğimiz çoğu yiyecekte bulunan B5 vitamininin faydaları da saymakla bitmez.

B5 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Diğer B grubu vitaminlerini içeren besinlerin çoğunda B5 vitamini de bulunur. Bira mayası, tavuk, balık, yumurta, baklagiller, lahana, brokoli, karnabahar gibi yiyecekler B5 vitamini bakımından zengindir.

B5 Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

İnsan bağırsağındaki bakteriler tarafından sentezlenebildiği için eksikliğine pek rastlanmıyor olsa da B5 vitamini eksikliği durumunda;

B6 Vitamini (Piridoksin)

Piridoksin suda çözünen bir vitamin çeşididir. Isıya ve ışığa karşı çok dayanıklı değildir. Bu nedenle haşlamada kullanılan suyun atılmaması tavsiye edilir. B6 vitamini sağlıklı bir yaşam açısından oldukça önemli bir vitamindir.

B6 Vitamini Faydaları Nelerdir?

B6 vitamini faydaları;

B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Eksikliği ciddi sorunlara yol açan B6 vitamini vücudumuzda depolanmadığı için günlük beslenme planımız içinde yer vermemiz gereken vitaminlerdendir. Kırmızı et özellikle de ciğer, beyaz et, süt ve süt ürünleri B6 vitamini açısından zengin besinlerdir.

B6 Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

Hayati derecede önemli olan bu vitaminin eksikliği durumunda bazı sorunlar görülebilir. B6 vitamini eksikliği durumunda;

B12 Vitamini (Kobalamin)

B grubu vitaminlerden en önemlilerinden bir tanesi olan B12 vitamini içerisinde kobalt içerdiği için kobalamin olarak da adlandırılır. Suda çözünen bir vitamin olmasına rağmen diğer B grubu vitaminlerinin aksine B12 vitamini vücutta az miktarda da olsa depolanabilir.  İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu çok önemli bir vitamindir ancak vücudumuzun tarafından üretilmediği için dışarıdan besin yolu ile alınması önemlidir. Sadece hayvansal gıdalarda bulunduğu için endüstriyel ortamda üretilen B12 vitaminleri de günümüzde tüketici tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. B12 vitamininin sağlığımız üzerindeki faydaları düşündüğümüzden de fazladır.

B12 Vitamini Faydaları Nelerdir?

 B12 vitamini (Kobalamin);

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Hayvansal gıdalar B12 vitamini açısından zengindir.

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

İnsan vücudu 4 yıl yetecek kadar B12 vitaminini depolayabilir, bu nedenle depolanan vitamin tamamen bitene kadar B12 eksikliği farkedilmeyebilir. Ancak B12 vitamini eksikliğinin de diğer vitaminlerin eksikliklerinde olduğu gibi bazı belirtileri vardır. B12 eksikliği durumunda;

B7 Vitamini (Biotin)

B vitamini kompleksinden birisi olan Biotin diğer adıyla B7 vitamini suda çözünen bir vitamindir ve vücutta az miktarda depolanır. İnsan vücudunda ince bağırsak tarafından sentezlenir.

 

B7 Vitamini Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan diğer vitaminler gibi B7 vitamininin de insan vücudu üzerinde çeşitli faydaları vardır. B7 vitamini;

B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Muz, yumurta, mercimek, nohut, karaciğer, balık, karnabahar gibi yiyecekler Biotin açısından zengin yiyeceklerdir.

B7 Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

B7 vitaminin diğer vitaminlerden farkı özellikle saç ve cilt sağlığı üzerinde etkili oluşudur bu nedenle eksikliği halinde;

gibi saç, cilt ve tırnak sorunları görülebilir.

C Vitamini (Askorbik Asit)

İnsan sağlığı için en önemli vitaminlerden bir diğeri de C vitamini diğer adıyla askorbik asittir. B kompleks vitaminler gibi C vitamini de suda çözünen vitaminlerdendir. C vitamini hayati fonksiyonların devamı için vazgeçilmez vitaminlerdendir. Vücutta depolanmayan bir vitamin olduğu için günlük beslenme programına C vitamininden zengin yiyecekler eklemek önemlidir.

C Vitaminini Faydaları Nelerdir?

C vitamininin başlıca faydaları;

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Çoğu zaman düzenli ve sağlıklı beslenmek günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Limon, portakal, greyfurt gibi turunçgiller, çilek, kivi gibi meyveler, maydanoz, yeşil biber, brokoli gibi sebzeler C vitamini açısından zengin besinlerdir.

C Vitamini Eksikliği Durumunda Ne Olur?

C vitamini eksikliği durumunda;

Pharmaton® Vitality ® Kapsül içeriğindeki C,B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur; B6, B12 vitaminleri bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

Pharmaton Essential Women içeriğinde bulunan C, B3, B5, B6, B12, B1, B2 vitaminleri ve Biotin, Magnezyum, Demir, Manganez, Bakır normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

Pharmaton Essential Men, C, B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminleri normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

Pharmaton 50+ Kapsül içeriğinde bulunan B1, B2, B6, B12, C vitaminleri ise normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.

Yayınlama Tarihi: 2023-03-27
Son güncellenme Tarihi: 2023-03-27

Nereden Satın Alabilirim?

Pharmaton®’u eczanelerden satın alabilirsiniz.

Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.

Eczane bul