mineral

Açık Havada Yapabileceğiniz Spor Aktiviteleri Nelerdir?

İki yılı aşkın bir süredir insanların büyük çoğunluğu Covid-19 pandemisi yüzünden zamanlarının büyük çoğunluğunu evde geçirirken salgının etkisinin yavaş yavaş azalması ile birlikte açık havada zaman geçirenlerin sayısında da artış gözlenmektedir. Günümüzde teknolojinin hayatın vazgeçilmez parçası olması ile birlikte insanların pek çoğu, işlerini masa başında ve kapalı ortamda geçirir. Ancak uzun süre kapalı alanda kalmak veya masa başında vakit geçirmek, gün içinde insanların olması gerekenden daha az enerji harcaması anlamına gelir. Hareketsiz yaşam biçimi ise fark etmeden hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın bozulmasına neden olabilir. Çünkü spor yapmak hem fiziksel hem de mental sağlığı güçlendirir. Bu nedenle kapalı ortamda çok vakit geçirmenin ve hareketsiz yaşamın önüne geçmenin en iyi yollarından biri, günün belli bir zamanında açık havada spor yapmaktır. Özellikle havaların ısınması ile birlikte insanlar doğada daha çok vakit geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Peki açık havada yapabileceğiniz spor aktiviteleri nelerdir? Açık hava sporları denildiğinde ilk akla yürüyüş ve koşu gelir. Her ikisinin de sağlık için birbirinden önemli faydaları vardır. Ancak açık hava sporları yürüyüş ve koşudan ibaret değildir. Herkes vücut yapısına, gücüne ve zevkine uygun bir spor aktivitesi bulabilir. Açık havada yapabileceğiniz spor aktiviteleri hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Açık Havada Yapılabilecek Spor Aktiviteleri Nelerdir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere diyabet, obezite gibi pek çok sağlık riskini en aza indirmeye yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkin bireylerin haftada en az 150-300 dakika orta şiddette, 75-150 dk yoğun şiddette fiziksel aktivitede bulunmasını önerir. Bu süreler özellikle spora yeni başlayanlar veya kapalı alanda spor yapanlar için uzun gelebilir. Kapalı alanlarda spor yapmaktan sıkılanlar, açık havada spor yaparak daha keyifli vakit geçirebilir. Açık havada yapabileceğiniz spor aktivitelerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Kapalı ortamda uzun süre kalmak, zamanla hem beden hem de ruh sağlığında bozulmaya neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde kapalı ortamda çok vakit geçiren insanların günün belli zamanlarında açık havaya çıkması ve rahatlaması önerilir. Teknolojinin insan hayatına girişi ile birlikte de insanlar fiziksel olarak daha az aktif durumdadır. Bu durumdan rahatsız olan ve spor yapmak isteyen bireyler spor salonlarında veya evlerinde spor yapmaya karar verebilirler. Hangi ortamda olursa olsun spor yapmak, sağlık için oldukça önemlidir. Ancak açık havada spor yapmanın da pek çok faydası bulunur. Açık havada spor yapmanın faydalarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Açık havada spor yapmanın beden ve ruh sağlığına olan katkıları oldukça fazladır. Yaz aylarında açık havada spor yaparken öğlen saatleri yerine sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. İnsanlar genellikle kış aylarında hasta olmaktan endişe ettikleri için dışarıda spor yapmaktan uzak durabilir. Ancak gerekli tedbirlerin alınması ile her mevsim açık havada yapabileceğiniz spor aktiviteleri bulunur.

Yayınlama Tarihi: 2023-03-27
Son güncellenme Tarihi: 2023-03-27

Referanslar

Nereden Satın Alabilirim?

Pharmaton®’u eczanelerden satın alabilirsiniz.

Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.

Eczane bul