mineral

Ginseng Nedir?

Ginseng; Çin tıbbında çok çeşitli kullanımları olan, yüksek ve soğuk yerlerde yetişen, kırmızı meyvelere sahip bir bitkidir. Bitkinin yaprak ve meyvelerinden çok kökleri kullanılır. Asya’da yetişen ginseng türüne Panax Ginseng adı verilmiştir. Bu türe Çin ve Kore’nin yüksek ve soğuk bölgelerinde sıkça rastlanır, Uzak Doğu’da yemeklerde ve çaylarda sıkça kullanılır. Ginseng; Asya’nın dışında Sibirya, Amerika ve Kanada’da da yetişmektedir, ancak diğer bölgelerde yetişen ginseng türlerine verilen isimler farklıdır. Ginseng türlerinin, yetiştikleri bölgelere göre içerdikleri maddeler de değişir. Günümüzde ticari olarak kullanıma sunulmuş, multivitamin takviyeleri ve çaylar içinde kullanılan ginseng türü, Uzak Doğu ve Asya bölgesine özgü olan Panax Ginseng’dir.

Bitkiye ismini veren kişi C.A. Meyer olduğundan, kaynaklarda Panax Ginseng C.A. Meyer olarak da geçer. Kırmızı ginseng ve beyaz ginseng, farklı ginseng türleri değildir. Her iki ginseng de ginseng bitkisinin farklı yöntemler kullanılarak hazırlanması sonucu ortaya çıkan ürünlerdir.

Ginseng, günümüzde besin takviyelerinin içinde yardımcı içerik olarak ya da bitki çaylarının içinde kullanılmaktadır. Ancak tarih boyunca, özellikle Uzak Doğu kültürlerinde, kendine hem gündelik hayatta hem de geleneksel tıpta geniş kullanım alanları bulmuştur. Panax Ginseng bitkisinin kökleri doğrudan kullanılabildiği gibi, yemeklere ve çaylara da eklenebilir. Yemeklerde, diğer baharatlar gibi doğrudan yemeğe eklenerek kullanılır; çayı ise az miktarda ginseng üzerine sıcak su dökülmek suretiyle demlenerek içilir. Ginseng çayı Batı’da daha çok paketlenmiş olarak bulunsa da; ginseng’in çokça yetiştiği Çin ve Kore’de, kurutulmuş ginseng kökleri kullanılarak evde de yapılabilmektedir. Panax Ginseng; günümüzde özellikle enerji verici, dayanıklılık sağlayıcı ve konsantrasyon artırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılan ginseng bitkisinin, günümüzde bilinen ve kanıtlanmış olan pek çok faydası vardır. Bunların başında; dayanıklılığı artırmaya yardımcı olma, yorgunluk ve bitkinliği azaltma, zihinsel fonksiyonlara destek olma gibi faydalar gelir. Ayrıca, ginseng bitkisi; zihinsel fonksiyonları destekleyici etkisiyle konsantrasyonu ve motivasyonu artırmaya yardım ederken, duygu-durumun dengelenmesine de destek olur. Ginseng’in bu etkilerinin, bitkinin içerdiği ginsenosid adlı bileşenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Geleneksel Çin tıbbında, kelimenin tam anlamıyla “her derde deva” olarak görülen Panax Ginseng C.A. Meyer bitkisi; özellikle fiziksel enerjiyi artırma, vücuda dayanıklılık verme, yaşam enerjisini güçlendirme gibi etkileri için hasta, düşkün ve yaşlı kişilerde bu kişilerin yaşam kalitesini artırmak için kullanılmaktadır.

Günümüzde Ginseng, kendine geleneksel Çin tıbbındaki kullanımlarına benzer biçimlerde yer bulmuştur. Doğrudan ilaç olarak kullanılmayan Ginseng bitkisine, özellikle besin takviyelerinin içinde; vücudun enerji metabolizmasına katkıda bulunma, bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olma, stres kaynaklı yorgunluğun giderilmesine yardımcı olma gibi faydaları için yer verilmektedir. Ginseng’in faydaları, uygun dozlarda ve düzenli kullanımda ortaya çıkar. Özellikle 3-4 aylık düzenli kullanımlarda; enerji seviyesinin dengelenmesinde ve duygu-durumunun düzenlenip motivasyon ve konsantrasyonun artmasında faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
 
Panax Ginseng’in geleneksel Çin tıbbında kendine bu kadar geniş yer bulmasının diğer bir sebebi, Ginseng bitkisinin antioksidan özellikleridir. Yapılan çalışmalarda, ginseng kökü ekstrelerinin serbest radikallerle savaşmada başarılı olduğu izlenmiştir. Erkeklerde üreme organlarının sağlığına katkıda bulunduğu bilinen ginseng, aynı zamanda kalp-damar sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olarak da kullanılmaktadır.

Ginseng G115®  Nedir?

Günümüzde, ginseng içeren pek çok besin takviyesi bulunmaktadır. Bu ürünlerin her biri farklı yapıda ve farklı bileşenler içermektedir. Ancak, ginseng gibi kuvvetli etkileri bulunan ve belirli miktarlarda kullanılması gereken bir bitkinin dozajı oldukça önemlidir. Bu gibi bitkilerin güvenli kullanımı ve etkinliği, ancak standardize edilmiş dozlar ile mümkündür.

Ginseng G115® de bu durumlar göz önünde bulundurularak geliştirilmiş, doz ayarı yapılmış patentli bir Panax Ginseng C.A. Meyer ekstresidir. Standardize edilmiş %4 oranında ginsenosid içerir. Standardize edilmiş olması, her bir Ginseng G115® formunun eşit miktarda ginseng içermesi anlamına gelir.

Standardizasyon; besin takviyelerinde oldukça önemli bir konudur. Standardize edilmiş ekstreler, besin takviyelerinde doğru kullanımı kolaylaştırır ve takviyelerin etkinliğinin klinik çalışmalarda daha net ölçülmesini sağlar. Ek olarak, Ginseng G115®’in standardize edilmemiş ginseng kullanımlarından daha faydalı olduğuna dair çalışmalar da mevcuttur. Ginseng G115®’in kullanıldığı bu çalışmalarda, standart doza sahip G115®’in bağışıklık sistemine destek olma, zihinsel fonksiyonlara katkıda bulunma, vücudun dayanıklılığını artırma gibi faydalı etkilerine rastlanmıştır.

Ginseng G115® ve Ginseng Farkları Nelerdir?

Ginseng, Panax Ginseng C.A Meyer bitkisinin halk arasında bilinen genel isimdir. Ginseng bitkisinin kökleri, taze ve kurutulmuş formlarıyla pek çok farklı kullanıma sahiptir. Bu kullanımların arasında besin takviyeleri de bulunmaktadır.

Ginseng G115® ise Panax Ginseng C.A Meyer bitkisinin içeriğinde bulunan ginsenosid’lerin özel tekniklerle yoğunlaştırılarak, dozaj açısından standardize edilmiş biçimidir. Hem klinik çalışmalarda kullanılması hem de günlük doz ayarının yapılabilmesi amacıyla standardize edilmiş ve ticari kullanıma sunulmuş olan Ginseng G115®, %4 oranında ginsenosid içerir.

Pharmaton® Vitality® Tablet içeriğinde bulunan ginseng, standardize edilmiş ve patentli Ginseng G115®’tir. Bu standardizasyon, her bir tablette aynı miktarda Ginseng G115® ekstresi bulunduğunu garantiler ve doz aşımının ya da gerekenden az kullanımın önüne geçer. Böylelikle, takviyenin kullanıldığı süre boyunca tüketicinin yeterli ve uygun miktarda ginseng alması sağlanmış olur.

Pharmaton® Vitality® Tablet, Ginseng G115® İçeriyor

Pharmaton® Vitality® Tablet, Panax Ginseng’in standardize edilmiş ve patentli G115® ekstresini içerir. Pharmaton® Vitality® Tablet'inn her birinde, bir tablette 40 mg olmak üzere, aynı miktarda Ginseng G115® bulunur. Böylece, her bir tabletten eşit miktarda fayda sağlanır.

Pharmaton® Vitality® Tablet; A, C, E, D, B3, B6, B2, B1 ve B12 vitaminlerini de içerir.

Pharmaton® Vitality® Tablet'i Kimler Kullanabilir?

Pharmaton® Vitality® Tablet yetişkinlerin kullanımına uygundur. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışın.

Pharmaton® Vitality® Tablet'in Faydaları Nedir?

Pharmaton® Vitality® Tablet 12 vitamin, 6 mineral ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmış patentli Panax Ginseng ekstresi olan Ginseng G115® içerir.

Pharmaton® Vitality® Tablet Formları Nasıl Kullanılır?

Pharmaton® Vitality® Tablet yetişkinler tarafından günde bir film kaplı tablet tüketilmesi tavsiye edilir. Tercihen gıdalarla birlikte alınmalıdır. Pharmaton® Vitality® Tablet 30, 60 ve 100 tabletlik kutularda satışa sunulmuştur.

Yayınlama Tarihi: 2023-03-27
Son güncellenme Tarihi: 2023-03-27

Referanslar

Nereden Satın Alabilirim?

Pharmaton®’u eczanelerden satın alabilirsiniz.

Size en yakın eczaneyi bulmak için tıklayın.

Eczane bul